Seo Analiz Süreci

Her markanın önceliklerinin ve ihtiyaçlarının farklı olduğunu ele alırsak, tek tip bir SEO analiz sürecinden bahsedemeyiz. SEO analizi sürecine başlarken, markayla yaptığımız başlangıç toplantısında tüm ihtiyacı anlayacak doğru soruları sorarak, hızlı katkı sağlayacak işleri önceliklendirerek bir proje planı oluşturuyoruz. Daha da öncesine gidecek olursak potansiyel müşterimize ürününü/hizmetini anlamaya yönelik sorular sorduktan sonra toplantılar için yaptığımız hazırlıklarda mevcut durumu inceleyip kazanım getirebilecek konulara değindiğimiz bir ön analiz raporu oluşturuyoruz. Standart akışın nasıl olması gerektiğini incelemek isterseniz, sizin için hazırladığımız SEO analiz sürecinde kullanılan akışa göz atabilirsiniz:

Pazar Araştırması

Mevcut sitenin durumuna ek olarak ilgili sektördeki organik rakipleri ve offline taraftaki rakipleri inceliyoruz. Ayrıca yurt dışında model olarak alabileceğimiz siteleri de inceleyerek potansiyelleri keşfediyoruz.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Hedef kitlenizin yaptığı aramaları inceliyor, sizden beklentisini belirliyoruz. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını anlamak tüm stratejinin en önemli noktalarından biridir. Buna istinaden içerik stratejinizde kullanacak konu tiplerini ve içerik tiplerini belirlemiş oluyoruz.

İçerik Stratejisi

Web sitesinin SEO açısından başarılı olması için içeriklerini inceliyor, anahtar kelime analizine, tarama sonuçlarındaki içerik performansına ve eksiklerine göre stratejimizi belirliyoruz.

SEO Görünürlük Analizi

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarını takiben SEO görünürlük analizleri gerçekleştiriyor, sitenin arama motoru sonuçlarındaki performansını inceliyoruz. Rakipler ile karşılaştırarak düzenli olarak stratejimizi yeniliyoruz.

Maliyet Analizi ve Tekliflendirme

Yapılan analizler ve toplantılar sırasında edinilen bilgiler ışığında ortalama olarak ayrılacak saati belirleyerek danışman/saat üzerinden bir fiyat belirliyoruz. İstisnai bir durum olmadıkça tüm ekip danışmanlık tarafında projeye katkıda bulunacağından, hangi tip danışmanın ne oranda dahil olacağını öngördüğümüz bir sistem kullanıyoruz ve şeffaf bir şekilde sizinle paylaşımını yapabiliyoruz. Bunun dışında maliyeti etkileyen diğer faktörleri sitenin sayfa sayısı, anahtar kelimeler ve ilgili pazardaki rekabet olarak sıralayabiliriz.

Rakip Analizi

Hedef kitlenizin yaptığı aramaları inceliyor, sizden beklentisini belirliyoruz. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını anlamak tüm stratejinin en önemli noktalarından biridir. Buna istinaden içerik stratejinizde kullanacak konu tiplerini ve içerik tiplerini belirlemiş oluyoruz.

Link Profilinin incelenmesi

Web sitesinin backlink profilini inceleyerek, sağlıklı ve organik bir yapıya ulaşmasını amaçlıyoruz. Düzenli zararlı link analizleri ile siteye gelen backlinkleri izliyor, disavow edilmesi gereken linkleri müşterimiz ile paylaşıyoruz.

Organik Trafik Ölçümlemesi

Google Analytics, Search Console gibi araçların yardımıyla organik trafik performansını tüm detayları ile düzenli olarak inceleyerek yeni aksiyon planları çıkartıyoruz.