Neden Markanız  İçin Sosyal Medya? 

Müşteriler

1- Yeni müşterilere ulaşmak

İster orta ölçekli bir firma isterse de dev bir holding olsun, sosyal medya aracılığı ile ürün ve hizmetlerinizi etkin bir şekilde duyurabilir yeni müşteri kitlesi edinebilirsiniz. Bunu yaparken hedef müşteri kitlenize ulaşmak için sosyal medya çok etkilidir. İleride değineceğimiz sosyal medya reklamlarını oluştururken sadece hedef kitlenizin görmesini istediğiniz reklamlar verebilirsiniz. Yani ürününüzü sadece ilgili kitleye ulaştırır ve yoğun bir geri dönüş alabilirsiniz.

Sosyal Ağ

2- Mevcut müşterilerinizle sağlıklı bir iletişim kanalı oluşturmak

Sosyal Medya, mevcut müşterilerinizle iletişim kurmanın en kolay, etkin ve sağlıklı yollarından biridir. Ürün ve hizmetlerinizden memnun veya şikayetçi müşteriler sizinle çok daha çabuk iletişim kurabilir. Yani bir müşterinin şikayetini iletmek için çağrı merkezinizi arayıp dakikalarca ulaşamaması, kızgın ve memnun olmayan bir müşteri profili oluşturabilir. Buna karşın, sosyal medyadan sayfanıza mesaj atıp hemen cevap alması memnun ve mutlu hatta sadık bir müşteri profiline dönüşmesini sağlayacaktır.

Reklam Mantığı

3- Ucuz ve etkin reklam olanağı

Sosyal medya mecraları diğer mecralarla karşılaştırıldığında daha ucuz ve etkin reklam olanağı sunar. Markanızı, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için reklam yapmak istediğinizde çok uygun fiyat ve etkin yöntemler sizi karşılamaktadır.Yani bir işletme sahibi Facebook’ta reklam vermek istediğinde reklamının görmesini istediği kiyleyi kendi belirleyebilir (işletmesine olan yakınlığı, eğitim seviyesi, yaş aralığı gibi). Böylelikle reklam bütçeniz etkin ve verimli bir şekilde kullanılmış olur.

4- Web sayfanıza SEO etkisi

Bugün hemen hemen her firmanın bir web sitesi bulunuyor. İnsanlar bir ürün veya hizmete ihtiyaç duyduklarında buna arama motorlarından arayarak ulaşıyorlar. İşletmenizin web sitesi bu arama sonuçlarının ilk bir kaç sayfada çıkmalı ki insanlar size ulaşabilsin. Eğer sosyal medyayı etkin ve verimli bir şekilde kullanırsanız, bunun sonucunda işletmenizin web sitesine dolaylı olarak ziyaretçi çekmiş olursunuz. Bu, aramalar web sitenizin prestijini arttıracak ve arama sonuçlarında ön sayfalarda çıkmasını dolayısı ile daha fazla müşteriye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Raporlama
Denetim

5- Dijital itibar yönetimi

Yine bir çok kişi bir firma veya ürün hakkında İnternet’te araştırma yaparken firma ve ürün adını yanına şikayet yazarak arıyor. Böylelikle ilgili firma veya ürün hakkında İnternet’te bulunan şikayet ve yorumlara bakarak satın alma kararı veriyor. Eğer markanızın etkin bir sosyal medya kullanımı varsa, memnun olmayan müşterilere daha çabuk ulaşacak ve onların şikayetlerini daha çabuk çözebileceksiniz. Geçtiğimiz günlerde Amerikan United Airways firmasının uçağından zor kullanılarak bir yolcunun indirilmesi sosyal medyada gündem olmuş ve şirketin hisseleri bir günde 750 milyon dolar değer kaybetmişti.

Sosyal medyada etkin ve verimli bir şekilde olmayan markalar yukarıda saydığımız bir çok avantajı kaçırıyor. Ama hiç bir zaman geç kalınmış değil.